עמוד ראשי     |      הוסף אתר     |      אודות     |      צור קשר    |      פרסם באתר      ישנם 162 אתרים מאונדקסים

נכתב ע"י: ד"ר יעל סגל - פסיכיאטרית המתמחה בטיפול בילדים ובני נוער.

עוד לפני שהם נולדו דמיינו באידיליה איך נחנך את ילדינו - איך הם תמיד יהיו שמחים, יתרוצצו בבית באושר, ילכו לישון תוך קריאת סיפור ועם בת צחוק על פיהם ויחוו את תקופת הילדות שלהם מאושרים ככל האפשר.

כשהם נולדו, ולאחר כמה שנים, הבנו שאין באמת ילדות כזאת על אחת כמה וכמה במציאות הישראלית - כמה שנרצה, בשלב מסוים הם יהיו חשופים לחדשות בטלוויזיה או ברדיו באוטו בדרך הביתה, לא נצליח להסתיר מהם את הפיגוע שהתרחש או יותר מכך את המלחמה שמתחוללת מידי כמה שנים.

לבסוף נאלץ גם לענות על שאלות הקשורות במוות, גם מילדים כל כך צעירים ולכן רצוי שנדע כיצד לעשות זאת.

ראשית, חשוב לדעת כי שכאשר מבשרים לילד בשורה קשה יש להתייחס לאופי הייחודי שלו, למידת הרגישות והפגיעות שלו - משתנים שרק האנשים הקרובים ביותר אליו יכולים להעריך. כמו כן, יש להתייחס לשלב ההתפתחותי בו הוא נמצא.

כך למשל, ילד צעיר (בערך עד גיל חמש-שש) מתקשה להבחין בין מציאות לדימיון וכאשר הוא מתוודע לחדשות קשות הוא עלול לערבב ביניהם ולהיות נסער בעקבות התרחישים שהוא עצמו מייצר, גם אם הם לא מתאימים למציאות של מה שסיפרו לו.

לכן, חשוב לסייע לילד בהבחנה זו וביצירת הגבול הברור שבין הדימיון לבין המציאות, גם אם זה אומר להסביר לו שוב ושוב את שהתרחש, זה אומנם נשמע מוזר למבוגרים רבים, אך ילדים אינם תמיד זוכרים את מה שנאמר להם יום קודם ונוטים, כאמור, לבלבל מידע שקיבלו מהוריהם למידע שהוא פרי דימיונם.

הורים רבים חושבים שבמקרים של אובדן או אירוע חדשותי מזעזע יש להסתיר מידע מהילד. גישה זו עלולה לפגוע בילד הנשאר עם רסיסי מידע שהוא קולט משיחות ההורים או מהקשבה חטופה לרדיו, שעלולים ליצור אצלו תמונה לא נכונה ומפחידה הרבה יותר.

לכן, כאשר מסבירים לילדים על חדשות קשות או אירועים קשים שהתרחשו במדינה יש לעשות זאת במילים פשוטות, בלי להיכנס לתיאורים מסובכים או מופשטים מידי. כלומר, על ההורים לדבר בצורה קונקרטית ככל האפשר, מתוך ביטחון, ולכלול גם תכנים של הרגעה.

למשל במקרה של מלחמה, אפשר להסביר לילד שכרגע ישנה מלחמה, אך שיש במדינה אנשים כמו חיילים שתפקידם להגן עלינו ולכן אין להיבהל. חשוב גם למצוא דרכים להפחית את עוצמת החרדה של ילדים - למשל פעולות הרגעה קבועות בזמן הרגעה, שיר או משחק מסוים שתמיד משחקים, המסיח את הדעת ומרגיע את הפחד.

מקורות מידע בנושא: לקויות למידה אצל ילדים

איך מסבירים לילדים בלי לעשות נזק?

האם כדאי למנוע מילדים לראות חדשות? באופן כללי לא מומלץ למנוע מילדים לשמוע או לראות חדשות באופן מוחלט, שהרי בשלב מסוים צפייה בטלוויזיה הופכת טבעית.

הרבה ילדים בגילאי הגן ובשנות בית הספר המוקדמות נחשפים לחדשות קשות באופן פסיבי (חדשות ברכב) ולא מותאם לגילם ולשלב התפתחותם.

המודעות של ההורה היא הדבר החשוב ביותר בשאלה זו. גם אם הילד רואה עמו טלוויזיה או שומע ברדיו על אירוע קשה שהתרחש, חשוב שההורה יבדוק כיצד הילד הבין את הדברים, ינסה להפריך את הערבוב בין המציאות לבין הדימיון, יסביר לו במילים פשוטות את שארע ובעיקר ייטע בו את הביטחון שיש מי שדואג לו ומגן עליו.

איך להסביר לילד שקרוב משפחה נפטר?
כמובן שאין להתעלם או להסתיר מידע מהילד. חשוב להסביר לו את שקרה באופן ברור שאינו משתמע לשתי פנים ולכן גם יש להזכיר את בכך את העובדה שאותו קרוב לא יחזור.

חשוב לשים לב שהילד אינו נשאר עם פיסות מידע מעורפלות, שכן חללים אלו עלולים להתמלא במהרה בתכנים דימיוניים שעלולים לגרום לו לחרדה. באשר לסיבה בגינה נפטר אותו קרוב, יש להסביר זאת באופן ברור וכוללני ככל האפשר כדי למנוע ממנו לחוות את הפחד שגם קרובים נוספים או הוא עצמו ימותו מסיבה זו.

חשוב גם להסביר לילד שדברים כאלה אינם קורים כל יום, על מנת שלא יחווה חרדה שכל יום הוא עלול לשמוע בשורה נוספת מעין זו. פעמים רבות ילדים חוששים שיקרה גם להם משהו, שיפגעו או יישארו לבד ולכן חשוב להסביר לילד שיש לו אנשים קרובים אליו שאוהבים אותו וידאגו לו, על מנת להפחית את החרדה גם בתחום זה.

אלו סימנים בהתנהגותו של הילד מהווים נורת אזהרה? מתי נוכל לדעת שהילד זקוק להתייחסות מקצועית בעקבות חשיפתו לחדשות קשות, לבשורות קשות או למוות של אדם קרוב? פגיעה בתפקוד של הילד היא סימן משמעותי ועיקרי לצורך בהתייעצות מקצועית.

בזמן תקופת האבל מצופה מהילד, בדיוק כמו שמצופה מהמבוגר, לתגובות שונות כמו בכי רב, פגיעה בתיאבון ובשנה, מצב רוח רע ולפעמים גם התנהגויות רגרסיביות בקרב ילדים צעירים (חזרה להרטבה במיטה למשל או מציצת אצבע). 

תקופה מעין זו יכולה לערוך בין שבוע לחודש, לעיתים מעט יותר. אם בכל זאת, לאחר תקופה זו הילד ממשיך לבכות הרבה, לפחד, תפקודו נפגע בתחומים שונים, או הוא מתלונן על מיחושים גופניים כמו כאבי ראש או כאבי בטן, מומלץ לפנות לגורם מקצועי מוקדם ככל האפשר על מנת לאפשר לו להתגבר על הקושי ולהמשיך את מסלול התפתחותו.

מקורות מידע בנושא: התפתחות הילד

ד"ר יעל סגל מסבירה על חרדות אצל ילדים:


חדש באינדקס פרמדיקס:
הפסיכולוג שלי - האינדקס המקוון הנפוץ בישראל
פרופ' ריקי פינצי דותן - עובדת סוציאלית קלינית
אבחון וטיפול בלקויות למידה - מאגרי מידע
מידע על דיכאון - עמותת סהר
פרופסור חיים ראובני - רופא עור מומחה
מדארט - מומחים בהשתלות שיניים
גד רדעי טיפול טבעי מיוחד לכאבי גב וצוואר
ד"ר יעל סגל טרייביש - פסיכיאטרית
קסלר פיטנס - מאמני כושר אישיים
FootLog ישראל
ד"ר אילן טל
מגדלי הים התיכון
העיקר הבריאות - מוצרים רפואיים ועוד
מרג'ין פרוב - סרטן השד בדיקה ואבחון
ד"ר סרגיי ספקטור - מנתח מוח
אוסטאופתיק קליניק - טיפולי אוסטאופתיה
ביוסינתזה - פסיכותרפיה גופנית
בית הרופא מרפאת גסטרו בנגב
חוות דעת רפואית באינטרנט - מומחה ברפואת שיניים
דר שם טוב - מנתח פלסטי לניתוחי אף
שיטת רביב - פיתוח כישורי קשב ולמידה
טיפול בפטרת ציפורניים באמצעות קיור אקס - Cure-EX
Tamarsmile - ד"ר תמר פינקלשטיין מומחית יישור שיניים
קבוצת מוקד אנוש - סיוע רפואי בשירות אישי
אתר המחקרים הקליניים של ישראל - רפואה באינטרנט

קישורים אחרונים:

מאמרים אחרונים:
מפת האתר | תקנון