עמוד ראשי     |      הוסף אתר     |      אודות     |      צור קשר    |      פרסם באתר      ישנם 162 אתרים מאונדקסים

על רופא מטפל חלה כלפי מטופליו חובת הסבר וקבלת הסכמה מדעת לכל טיפול וניתוח, לפי חובת זו על הרופא המטפל לפרוש בפני המטופל את הסיכונים והסיכויים שבניתוח, קרי סיכויי הצלחה, רמת ההצלחה אליה אפשר להגיע וכן מה עלול להשתבש, באיזה אופן ומה הסיכוי שאכן כך יקרה וכן טיפולים חלופיים.

כאשר מדובר בניתוח אלקטיבי – ניתוח מבחירה ולא מהכרח, ניתוח שבא לרפא אי נוחות או פגם קוסמטי ולא סכנת חיים, הרי שחובת הגילוי מוגברת שבעתיים ועל הרופא לפרט באוזני המטופל את כל הדרוש הסבר כאמור לעיל.

במקרים בהם הרופא המטפל לא עומד בחובת ההסבר והגילוי המוטלים עליו ונמנע  מלהסביר למטופל את כל המידע הנחוץ באשר לניתוח ומתרחש סיבוך אשר גורם נזק למנותח הרי שהרופא עלול למצוא עצמו ניצב בפני תביעת רשלנות רפואית.

מרפק טניס או תסמונת אפיקונדליטיס

פסק הדין ירון יחיאל נ' ד"ר מוריס אגסי, ד"ר בר יפתח, ד"ר פרידמן בצלאל ומדינת ישראל - משרד הבריאות, עסק בתביעה שהגיש יחיאל יליד 1944 עורך דין במקצועו אשר עסק במגוון פעילויות ספורטיביות כגון כדורסל, טניס, ג'ודו ושחייה לצורך שמירה על כושר גופני, והחל לסבול מכאבים במרפקו שנגרמו מתסמונת אפיקונדליטיס או בשמה העממי מרפק טניס tennis elbow - מצב כואב של מוצא השרירים המיישרים את שורש כף היד ואת האצבעות.

יחיאל הגיע לד"ר אגסי לאחר המלצה שקיבל מחבר שסבל ממצב דומה ועבר ניתוח על ידי ד"ר אגסי.

ד"ר אגסי ניתח את התובע ביחד עם שני הנתבעים הנוספים, במהלך הניתוח ביצע הצוות הליך לשיחרור ה-PIN  - POSTERIOR INTEROSSOUS NERVE, התובע טען כי לא הסכים לביצוע הליך זה וזוהי הרחבה של הניתוח המקורי, עוד טען התובע כי נגרם לו נזק עצבי ביד הדומיננטית (יד ימין) וכן צלקת ארוכה.

המומחה הרפואי מטעם התביעה פרופסור ויינברג מצא כי לתובע נגרמה צלקת באורך 20 ס"מ, רגישות בPIN, ולחיצת יד ימין חלשה יותר. המומחה מצא כי אמנם אין פגיעה שלמה בעצב אלא פגיעה פרוקסימלית אשר גורמת לתובע לחולשה וכאב.

המומחה טען עוד כי על הרופאים נתבעים כלל לא היה לגעת בעצב אך לכל הפחות לתקן את הנזק שנגרם מההליך המיותר עוד במהלך הניתוח.

הנתבעים טענו כי לא התרשלו וכי כלל לא נגרמה פגיעה בעצב, המומחה מטעמם ד"ר ז'טלני טען כי הפגיעה שנגרמה לתובע יכלה להגרם ממגוון סיבות שאינן קשורות לניתוח וכי ההליך שבוצע לשחרור ה PIN היה תקין.

המומחה מטעם בית המשפט ד"ר רינות קבע שקיימת נכות של 10% כאשר המגבלה היא עצבית שרירית וגידית אך לא נוצרה בגלל הניתוח, לכאורה התובע הגיע לבית המשפט כשהוא סובל מאותן בעיות מהן סבל קודם לניתוח.

לא הייתה רשלנות רפואית מצד הנתבעים בהחלטה לביצוע ההליך לשחרור ה PIN ולא הייתה רשלנות באופן הביצוע.

תביעת רשלנות רפואית - פסיקת בית המשפט

בית המשפט קבע כי הכשל היה ביידוע, אם היה התובע יודע כי הניתוח שלו נרחב מזה של חברו לא היה מבצע את הניתוח כלל והנתבעים גרמו לו לפגיעה באוטונומיה בכך שלא פרטו בפניו את הסיכונים והאפשרות שמשהו ישתבש.

בית המשפט פסק לתובע פיצויים בסך של 30,000 ₪ בגין הפגיעה באוטונומיה (קיראו בהרחבה על: זכויות רפואיות) בתוספת שכר טרחת עורך דין של כ-20% מגובה הפיצוי ואגרת בית משפט, מאחר ולא נתקבלה התביעה בגין הרשלנות הרפואית נשא כל צד בהוצאות המומחים הרפואיים מטעמו.

במידה ונתקלתם ברשלנות רפואית, בין אם המדובר במקרה של מרפק טניס - תסמונת אפיקונדליטיס ובין אם במקרה אחר, יש לפנות בהקדם לעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית להתייעצות לגבי האפשרויות העומדות בפניכם.

חשוב מאוד לשמור את כל החומר הרפואי הנוגע להליך שביצעתם או שאתם עתידים לבצע לרבות העתקים מטפסים עליהם חתמתם בפני הגורמים המטפלים.

מעבר לכך יש לדרוש מהגורמים המטפלים למנות בפניכם את הסיכונים והסיכויים בביצוע הליך כדי למנוע נזק מיותר.

מאמר זה נכתב ע"י: עורך דין עופר סולר העוסק בייצוג נפגעי רשלנות רפואית


חדש באינדקס פרמדיקס:
הפסיכולוג שלי - האינדקס המקוון הנפוץ בישראל
פרופ' ריקי פינצי דותן - עובדת סוציאלית קלינית
אבחון וטיפול בלקויות למידה - מאגרי מידע
מידע על דיכאון - עמותת סהר
פרופסור חיים ראובני - רופא עור מומחה
מדארט - מומחים בהשתלות שיניים
גד רדעי טיפול טבעי מיוחד לכאבי גב וצוואר
ד"ר יעל סגל טרייביש - פסיכיאטרית
קסלר פיטנס - מאמני כושר אישיים
FootLog ישראל
ד"ר אילן טל
מגדלי הים התיכון
העיקר הבריאות - מוצרים רפואיים ועוד
מרג'ין פרוב - סרטן השד בדיקה ואבחון
ד"ר סרגיי ספקטור - מנתח מוח
אוסטאופתיק קליניק - טיפולי אוסטאופתיה
ביוסינתזה - פסיכותרפיה גופנית
בית הרופא מרפאת גסטרו בנגב
חוות דעת רפואית באינטרנט - מומחה ברפואת שיניים
דר שם טוב - מנתח פלסטי לניתוחי אף
שיטת רביב - פיתוח כישורי קשב ולמידה
טיפול בפטרת ציפורניים באמצעות קיור אקס - Cure-EX
Tamarsmile - ד"ר תמר פינקלשטיין מומחית יישור שיניים
קבוצת מוקד אנוש - סיוע רפואי בשירות אישי
אתר המחקרים הקליניים של ישראל - רפואה באינטרנט

מאמרים אחרונים:
מפת האתר | תקנון