עמוד ראשי     |      הוסף אתר     |      אודות     |      צור קשר    |      פרסם באתר      ישנם 162 אתרים מאונדקסים

ברחבי הארץ כבר נשמע טרטור המזגנים, שממנו ניתן ללמוד שחם לעם ישראל – ועוד איך חם!

אבל למרות החום, הקיץ גם מביא איתו תקופה של חופשות, מנוחה ופינוקים, ולכן ישראלים רבים מתעניינים גם עכשיו בביקור במתקני ספא שונים שמבטיחים לנו שחרור ורוגע לקראת שנה נוספת, גם אם מדובר במתקני ספא חמים למדי.

אחד ממתקני הספא ששמם מוכר אבל הפונקציה שלהם הרבה פחות היא הסאונה. כיום ניתן למצוא סאונה כמעט בכל מתקן ספא (שנפוצו יפה בארץ בשנים האחרונות), כמו גם בבתי מלון, צימרים ובבתים פרטיים.

אולם לא רבים הם האנשים אשר מבינים לחלוטין את השימוש בסאונה או משתמשים בה בקביעות, ומעטים אפילו פחות הם אלה שיודעים את ההבדל בין סאונה יבשה לסאונה רטובה והם גם בעלי העדפות בתחום זה.

בדיוק לשם כך מובא לפניכם מדריך הסאונות המקוצר.

מזיעים כבר למעלה מ-1000 שנה

הסאונה נולדה באסיה, הובאה לאירופה על ידי שבטים נודדים והשתקעה שם בשל הטמפרטורות הנמוכות של מדינות צפון אירופה. בראש מדינות אלה ניצבת פינלנד, שהיא המדינה המזוהה ביותר עם הסאונה.

במשך מאות שנים היא שימשה כבית מרחץ אדים, והיוותה חלק משמעותי בתרבויות צפון אירופה, כולל פולחנים דתיים. לאורך השנים גם היו לה מתנגדים, החל באלה שטענו כי היא פוגעת במשאב הטבע עץ, וכלה במתנגדים מטעמים רפואיים שטענו שבסאונה נפוצות מחלות עור ומין.

לאורך הדורות השתנה גם אופן הפעלת הסאונה, משימוש בעצים בלבד ועד למילה הטכנולוגית האחרונה – שימוש בקרני אינפרא אדום. כיום נפוצות הסאונות כמעט בכל בית בארצות חבל סקנדינביה, ואילו במקומות כמו ישראל ניתן למצוא אותה בעיקר במרכזי ספא.

סאונה – בשביל מה ולמה?

מטרת הסאונה היא להביא להעלאת חום הגוף על מנת לעורר את המנגנונים האחראים על ויסות חום הגוף. הדבר מביא להפעלה מוגברת של הלב, בלוטות הזיעה ומנגנונים נוספים, וכן גורם לתחושה נעימה מאד לאחר הסאונה, לרפיון שרירים ולהפגת כאבים.

שימוש אידיאלי בסאונה כולל בדרך כלל מספר ביקורים קצרים בתוך הסאונה הלוהטת, בשילוב הפוגות ביניים הכוללות מקלחות בטמפרטורה נמוכה יותר. בתוך הסאונה יש מספר דרגשי עץ המיועדים לישיבה. אויר חם הוא קל יותר ולכן הטמפרטורה בספסלים הגבוהים גבוהה יותר מאשר בספסלים הנמוכים.

סאונה רטובה וסאונה יבשה – מה ההבדל בעצם?

ההבדל בין סאונה רטובה לסאונה יבשה טמון בראש ובראשונה במידת הלחות שבאויר, המשפיעה בהתאם על הטמפרטורה בסאונה. בסאונה יבשה אחוזי הלחות באויר הם נמוכים ביותר, והטמפרטורה בה היא של 80-110 מעלות צלזיוס. לעומת זאת, בסאונה רטובה מחממים את האויר אדים, ואחוזי הלחות יכולים להגיע אפילו ל-100%.

בשילוב הטמפרטורה הגבוהה הדבר מביא לעומס חום כבד ביותר, ולכן הטמפרטורה המירבית בסאונה רטובה היא 60 מעלות. השאלה איזו סאונה עדיפה טמונה בהעדפות האישיות של כל אחד, אולם הטענה המקובלת היא שתחושת עומס החום בסאונה רטובה היא קשה יותר, למרות שהטמפרטורות בה בפועל יותר נמוכות.

מה לגבי בריאות?

הסאונה נחשבת למקום של ניקוי הגוף והנפש, ומעניקה לרוב תחושה מאד נעימה לאחר השימוש בה, כולל רפיון של השרירים והפגה של כאבים מסויימים כמו כאבי פרקים. כמו כן, בסאונה מוגבר קצב פעילות הלב ויורד לחץ הדם.

ישנם כמה מיתוסים מופרכים לגבי סגולותיה של הסאונה. למשל, סאונה אינה דרך להורדת משקל או דיאטה, מעבר להשלת משקל הזיעה המתנדפת. סאונה גם אינה מנקה רעלים, כיוון שהזיעה מכילה כמעט 100% מים, ואין בה רעלים. לעומת זאת, בשימוש יחיד בסאונה ניתן להזיע כמעט את כל הזיעה שהגוף אמור להזיע ביום, ולכן חשוב מאד לשתות לאחר ביקור בסאונה.

חשוב גם לדעת כי החום בסאונה אידיאלי להתרבות חיידקים ופטריות, ולכן חשוב להשתמש בסאונה נקיה ומוסדרת. בשל ההשפעה של סאונה על מנגנוני הגוף השונים, חשוב מאד שכל מי שסובל מבעיות רפואיות כלשהן יתייעץ עם רופא טרם השימוש בסאונה.

אחרי שלמדתם על הסאונה, נותר לכם רק להתנסות ולהחליט אם זוהי צורת התרגעות שנעימה ומתאימה לכם. אם כן, אתם מוזמנים לשלב בילוי בסאונה בחופשה הקרובה שלכם, ולשם שינוי ליהנות מההזעה המוגברת של הקיץ.


חדש באינדקס פרמדיקס:
הפסיכולוג שלי - האינדקס המקוון הנפוץ בישראל
פרופ' ריקי פינצי דותן - עובדת סוציאלית קלינית
אבחון וטיפול בלקויות למידה - מאגרי מידע
מידע על דיכאון - עמותת סהר
פרופסור חיים ראובני - רופא עור מומחה
מדארט - מומחים בהשתלות שיניים
גד רדעי טיפול טבעי מיוחד לכאבי גב וצוואר
ד"ר יעל סגל טרייביש - פסיכיאטרית
קסלר פיטנס - מאמני כושר אישיים
FootLog ישראל
ד"ר אילן טל
מגדלי הים התיכון
העיקר הבריאות - מוצרים רפואיים ועוד
מרג'ין פרוב - סרטן השד בדיקה ואבחון
ד"ר סרגיי ספקטור - מנתח מוח
אוסטאופתיק קליניק - טיפולי אוסטאופתיה
ביוסינתזה - פסיכותרפיה גופנית
בית הרופא מרפאת גסטרו בנגב
חוות דעת רפואית באינטרנט - מומחה ברפואת שיניים
דר שם טוב - מנתח פלסטי לניתוחי אף
שיטת רביב - פיתוח כישורי קשב ולמידה
טיפול בפטרת ציפורניים באמצעות קיור אקס - Cure-EX
Tamarsmile - ד"ר תמר פינקלשטיין מומחית יישור שיניים
קבוצת מוקד אנוש - סיוע רפואי בשירות אישי
אתר המחקרים הקליניים של ישראל - רפואה באינטרנט

מאמרים אחרונים:
מפת האתר | תקנון